Torasik omurganın osteokondrozu belirtileri ve tedavisi

Torasik omurganın osteokondrozu

Torasik omurganın osteokondrozu her zaman osteokondrozun en az görülen formu olarak kabul edilmiştir. Ancak günümüzde bu hastalık daha yaygın hale geldi. Birkaç on yıl önce, torasik bölgenin osteokondrozu yaşlıların bir hastalığıydı, ancak yıllar içinde bu tanı gençler ve hatta çocuklar arasında yayıldı.

bu hastalık nedir

Torasik omurganın osteokondrozu, ligamentöz aparatın, bitişik omurların ve eklemlerin bozulmasına ve bunların tahrip olmasına neden olabilecek distrofik ve dejeneratif değişikliklerden kaynaklanır. Hem kemikler hem de bağlar, kaslar ve kıkırdak bundan muzdariptir.

Birkaç ayırt edici özelliği vardır:

 1. Torasik omurga, hareketsizlik nedeniyle servikal ve lomber omurgadan fonksiyonel olarak farklıdır. Bu, omurların ve kaburgaların güçlü bir yapı oluşturduğu ve yaralanmalardan oldukça güvenilir bir şekilde korunan göğüs yapısının özelliğinden kaynaklanmaktadır.
 2. Ek olarak, omurganın bu kısmı boyun veya belden daha az streslidir. Fıtıklaşmış diskler, omurların yer değiştirmesi veya omurlar arası fıtık gibi problemler daha az görülür.
 3. Tüm bu faktörler, semptomların olmaması nedeniyle osteokondrozun erken teşhis edilmesini zorlaştırmaktadır. Kural olarak, göğüs bölgesinin osteokondrozu, hastalık ilerlediğinde kendini göstermeye başlar.

Osteokondroz özellikle çocuklar ve ergenler için tehlikelidir. Kas-iskelet sisteminiz hastalık nedeniyle tam olarak gelişmeden ve güçlenmeden deforme olur.

hastalığın belirtileri

Bu hastalığı olan hastalar en sık aşağıdaki karakteristik semptomlardan şikayet ederler:

 • omuz bıçaklarında donuk veya ağrıyan ağrılar, vücut hareketsiz kaldığında, derin nefes alma ve ağırlık kaldırma ile artar;
 • göğüste sıkışma;
 • genellikle ağrı kemerdir;
 • vücudun bazı bölgelerinde uyuşma var;
 • Titreme;
 • alt gövdenin düşük sıcaklığı;
 • ishal, kabızlık, şişkinlik;
 • interkostal nevralji;
 • karın kaslarının ağrı ve bozuklukları;
 • mide bulantısı, mide ekşimesi.
Osteokondrozlu göğüs ağrısı

Osteokondrozun bazı semptomları, örneğin anjina, miyokard enfarktüsü, mide ülseri, zatürree vb. gibi diğer tehlikeli hastalıkların da karakteristiğidir. Bu nedenle dar uzmanlar tarafından muayene gereklidir.

Bu hastalıkta ortaya çıkan ağrı genellikle iki tipe ayrılır: dorsago ve dorsalji.

 1. Dorsago keskin, ani şiddetli ağrıyı ifade eder. Bu sendromdan etkilenen, uzun süre oturma pozisyonunda kalan, masanın üzerine eğilen insanlardır. Bir kişi işyerinden kalktığı anda, nefes alıp vermeyle artan ve üst omurganın çalışmasını sınırlayan keskin bir ağrı vardır.
 2. Dorsalji, ağrıda yavaş bir artış ile karakterizedir. Hasta birkaç hafta boyunca sadece rahatsızlık ve hafif ağrı hissedebilir. Derin nefes alma veya vücudun eğilmesi, uyku veya vücudun başka bir uzun süre hareketsiz kalması sırasında ağrılı hisler artar.

Göğüs bölgesinin osteokondrozunun nedenleri

Hastalığın nedeni, omurganın yapısındaki patolojik değişikliklerdir, doğaları gereği dejeneratiftirler ve hem kemik, kıkırdak hem de kas dokularını etkilerler. Bu tür patolojik bozukluklar şunlara yol açabilir:

 • intervertebral fıtık, obezite;
 • spinal patolojiye kalıtsal yatkınlık;
 • kıkırdak yıkımı;
 • omurgada dolaşım bozuklukları;
 • kalsiyum eksikliği;
 • aşırı veya makul olmayan yükleme, ağır nesnelerin uygun olmayan şekilde kaldırılması;
 • Hareketsiz yaşam tarzı, yaralanmalar, omurganın eğriliği.

evde tedavi

Osteokondroz tedavisi bir nörolog ziyareti ile başlamalıdır. Semptomlarının diğer hastalıklarınkine benzer olması nedeniyle, diğer ciddi patolojileri dışlamak önemlidir. Tedavi süreci genellikle iki aşamadan oluşur:

 1. Ağrı sendromunun giderilmesi.
 2. hastalığın nedenlerinin ortadan kaldırılması.
Torasik osteokondrozda sırt ağrısı

Ağrıyı gidermek ve kas spazmlarını gidermek için nonsteroid antiinflamatuar ilaçlar kullanılır. Gelecekte, bir doktor gözetiminde, jimnastik, diyet, fizyoterapi prosedürleri ve ciddi patoloji durumunda cerrahi müdahaleden oluşan bir dizi terapötik önlem gerçekleştirilir.

Bilmek önemlidir! Torasik omurganın osteokondrozunu bağımsız olarak teşhis etmek ve tedavi etmek son derece tehlikelidir. Bu hastalığa neden olan patolojilerden biri, tedavisi sadece bir doktor tarafından yapılan, çoğunlukla cerrahi olan bir intervertebral fıtıktır.

Bazen alevlenme döneminde hasta o kadar şiddetli ağrı hisseder ki ancak hastanede durdurulabilir. Ağrı tolere edilebilir ve analjeziklerle tedavi edilebilirse, tedavi evde, ancak tıbbi gözetim altında yapılabilir. Hastalığın akut aşamasında, hasta şunları yapmalıdır:

 • yatak istirahati gözlemleyin;
 • fiziksel aktiviteyi sınırlamak;
 • masaj yapın;
 • Önerilen merhemleri, jelleri ve kremleri kullanın.
 • sağlıklı beslenin, yağı azaltın ve alkolü ortadan kaldırın;
 • Bir uzman tavsiyesine uyun ve ilaçları reçete edildiği şekilde kullanın.

Bir nörolog ile görüştükten sonra terapötik egzersizler ve fizyoterapi yapılabilir.

Osteokondroz tedavisinde önemli bir faktör, uyku sırasında omurganın tamamen iyileşmesidir. Bunu yapmak için ortopedik aletler kullanmalısınız: özel yastıklar, ortopedik yatak. Doğru seçilmiş uyku aksesuarları, omurganın doğru pozisyon almasına ve toparlanmasına yardımcı olacaktır.

Dikkat! Osteokondroz teşhisi konan kişiler, omurganın doğal kıvrımlarını düzeltmeye yardımcı olabileceğinden, sertliği arttırılmış bir yatak seçmemelidir.

tedavi için ilaç

Osteokondroz tedavisinde ilk adım hastanın ağrısını gidermek olmalıdır. Bunun için doktor tarafından reçete edilen nonsteroidal ilaçlar kullanılır. Bu ilaçlar, birçok kontrendikasyonları olduğu ve sindirim sistemine ciddi zararlar verdiği için kesinlikle talimatlara göre kullanılmalıdır.

Hastalığın nedenini tedavi etmediklerini hatırlamakta fayda var. Bu nedenle hastalığın akut döneminin bitiminden sonra doktorun önerdiği diğer yöntemlerle tedaviye devam etmek gerekir.

Vitamin tedavisi ağrı kesici almakla aynı anda verilebilir. Ek olarak, kas gevşeticiler, etkilenen kaslardaki spazmları gidermeye yardımcı olur. Bu ilaçlar kendi kendine uygulamaya tabi değildir ve sadece ilgili doktor tarafından reçete edilir.

Ağrı ortadan kalktıktan sonra kan dolaşımının yeniden sağlanması ve hasarlı dokuların beslenmesi süreci başlar. Bunun için sinir uçları ile hasarlı damarlar arasındaki bağlantıyı eski haline getiren ilaçlar kullanılır.

mesh

Harici kullanım için ilaçların atanması, osteokondroz tedavisinin yaygın yöntemlerinden biridir. İlaç şirketleri çok çeşitli merhemler sunar. Anti-inflamatuar ve analjezik merhemler kullanılır. Bu merhemler sadece analjezik özelliklere sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda iltihabı hafifletmeye, şişmeyi azaltmaya ve eklemlerin hareketliliğini geri kazandırarak sertliklerini ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Yukarıdaki özelliklere ek olarak karmaşık eylem merhemleri, iyileştirici, antitrombotik ve antimikrobiyal etkiye sahiptir. Bu merhemler en iyi gün boyunca kullanılır ve cildin etkilenen bölgesine uygulanır. Merhem uygulandıktan sonra, ağrılı nokta sıcak bir eşarp ile sarılabilir. Bu merhemler, ağrının akut olmadığı, aksine ağrıdığı zaman, remisyon sırasında en etkilidir.

enjeksiyonlar

Hastalığın akut döneminde, hasta şiddetli ağrı hissettiğinde, tabletlerin semptomları hafifletme etkisi yeterli olmayabilir. Bu durumlarda, ilgilenen doktor, analjezik ve antienflamatuar özelliklere sahip ilaç enjeksiyonlarını reçete eder.

Ek olarak, B vitamini enjeksiyonu yapılmalıdır.

Halk ilaçları ile tedavi

Hamuru açmak için bir oklava, ağrıyı gidermenize ve bu rahatsızlığı uzun süre unutmanıza yardımcı olacaktır. İyi bir sonuç elde etmek için tembel olmamanız ve prosedürü günde 15-20 dakika vermeniz gerekir. Oklavayı kullanarak sırayla her iki omuza, omurgaya ve omuz bıçaklarına hafifçe vurun. Daha sonra oklava sert ve düz bir zemine, tercihen zemine sırt üstü yatacak şekilde yerleştirilir. Oklavayı 10-15 dakika yuvarlayın.

Ovmak

Eczane merhemleri için mükemmel bir alternatif, ev yapımı sürtünmedir.

 1. 200 ml Üçlü Kolonya, Medikal ve kafur alkolü alın. Tüm sıvıları bir bardakta birleştirin ve 100 gr ezilmiş nergis çiçeği ekleyin. Kavanoz kapatılır ve iki hafta boyunca karanlık bir yerde tutulur. Bitmiş sürtünme, osteokondrozlu ağrılı bölgeleri ovalayabilir: omuzlar, sırt, göğüs vb.
 2. 1 çay kaşığı alın. hop konilerini öğütün ve 1: 1 oranında eritilmiş domuz yağı ile karıştırın. Bu merhem, omurganın ağrılı kısmını ovalar.

oral tentürler

kızılcık
 1. Bir litre kaynar su ile 80 g kızılcık yaprağı dökün. Karışım en az 2 saat demlenmelidir.
 2. Daha sonra infüzyon filtrelenmeli ve 350 ml votka ile birleştirilmelidir. Düşük ısıda, karışım 60 derecelik bir sıcaklığa ısıtılmalı ve ardından 10 dakika kaynatılmalıdır.
 3. Elde edilen tentürden yarım bardak aç karnına günde en az üç kez içilmelidir. Onay 7-8 ay sürer.
Torasik osteokondroz için kızılcık suyu
otlar topluluğu
 1. 3 yemek kaşığı alın. ben. kartopu meyveleri, 2 yemek kaşığı. ben. Papatya çiçekleri ve huş ağacı yaprakları, 1 yemek kaşığı. ben. kadife çiçeği ve elecampane.
 2. Bir termosta bitkisel hammaddeleri ve bir litre kaynar suyu birleştirin.
 3. Karışımın en az üç saat ısrar etmesine izin vermeniz ve ardından bir ay boyunca günde üç kez bir bardak almanız gerekir.

Dikkat! Halk ilaçları ile tedavi, ilgili doktor tarafından verilen tedaviye ek olarak yapılmalıdır. Alternatif yöntemler, karmaşık tedavinin yerini tamamen alamaz.

Osteokondroz tedavisi için egzersizler

Doktora danıştıktan sonra terapötik egzersizlere başlayabilirsiniz. Egzersizleri yapmadan önce bir ısınma şarttır: kollarınızı ve bacaklarınızı sallayın, üst bedeninizi eğin ve bükün, başınızı çevirin. Bu, kasların ve bağların ısınmasına ve hazırlanmasına yardımcı olur. Jimnastiğin kendisi birkaç egzersiz içerir:

 1. Düz bir pozisyonda dururken, omuzlarınızı yavaşça kaldırın ve ardından onları da yavaşça indirin.
 2. Bir sonraki egzersizde, omuzlar önce solda, sonra sağda olmak üzere dönüşümlü olarak kaldırılıp indirilmelidir.
 3. Düz durun ve kollarınızı vücudunuz boyunca uzatın. Ellerinizi vücudunuzdan çekmeden yavaşça sola ve sağa doğru eğilin.
 4. Egzersiz için yüzüstü yatın ve göğsünüzü yerden kaldırın. Aynı zamanda kollar başın üzerinden öne doğru uzatılmalıdır. Bu pozisyonda 10 saniye kalmalısınız. Daha sonra eller arkadan kenetlenir ve tekrar 10 saniye tutulur.
 5. Sert, düz sırtlı bir sandalyeye oturun. İçinde dinlenin ve eğilmeye çalışın.

Dikkat! Egzersiz keskin bir ağrı atağına neden oluyorsa, hemen durmalı ve 5 dakika dinlenmelisiniz.

hastalık önleme

Osteokondroz, tedavi etmekten daha kolay önlenebilen oldukça ciddi bir hastalıktır. Omurganızı korumak için birkaç tavsiyeye uymalısınız:

Göğüs bölgesinin osteokondrozu ile sırt ağrısı
 1. Rasyonel fiziksel aktivite. Oturarak uzun saatler çalışıyorsanız, ısınmak için molalar verdiğinizden emin olun. Temiz havada daha fazla yürüyüş yapın.
 2. Ağırlık kaldırmamalısınız ve gerekirse doğru yapın.
 3. Hipotermiden kaçının.
 4. Omurga ile ilgili problemler, yüksek proteinli yiyecekler yemeye dayalı bir diyetten kaçınmaya yardımcı olacak ve yağlı yiyeceklerin miktarını azaltacaktır. Omurga ve bağları jöle, jöle ve jöle mükemmel şekilde güçlendirir.
 5. Kilonuza dikkat edin, fazla kilolu insanlar neredeyse her zaman kendilerini omurga sorunlarına mahkum ederler.
 6. Uyumak için ortopedik bir yatak ve yastık kullanın.

Göğüs bölgesinin osteokondrozunun tedavisi entegre bir yaklaşımla etkili olacaktır. Doktorun önerdiği terapiyi ve alternatif tedavi yöntemlerini jimnastik ve masajla birleştirdiğinizden emin olun. Semptomlar ortadan kalktıktan sonra, tekrarını önlemek için tüm önleyici tedbirleri almayı unutmayın.